فروردین ۰۸، ۱۳۸۴

تأملي بر رسانه جديد وبلاگشهر ، راديوبلاگ


وبلاگشهر فارسي كم كمك دارد همانند يك شهر واقعي رشد مي كند و شهروندان آن هر روز شاهد ظهور يكي از مظاهر زندگي شهري هستند . وبلاگ خود يك رسانه اطلاع رساني است ولي امروز وبلاگشهر فارسي خود داراي رسانه اي شده است كه در مورد شهر مجازي فارسي اطلاع رساني مي كند .
" اين راديو بلاگ است ، صداي ما را از وبلاگشهر مي شنويد " ، نوايي است كه ابتدا شنونده را در بهت و ناباوري فرو مي برد ولي در واقع ظهور پديده اي را نويد مي دهد كه " راديو بلاگ " مي خوانندش .
"عبدالقادر بلوچ" ، وبلاگ نويس قديمي و باتجربه ايراني در ابتكاري جالب ، به گشت و گذار در كوچه پس كوچه هاي وبلاگشهر مي پردازد ، مطلب دستچين مي كند ، آن را با موسيقي همگام مي سازد و با صداي گرم خود آنها را براي شنوندگان راديوبلاگ مي خواند . اين حركت اگر روند فعلي اش را طي كند و ديگر وبلاگ نويسان نيز با آن همگام شوند ، فضاي وبلاگستان فارسي را دوست داشتني تر و جذاب تر خواهد كرد .
در چند برنامه اي كه از راديو بلاگ شنيدم ، چند نكته به ذهنم آمد كه گمان مي برم اگر به آن ها كمي بيشتر توجه شود ، در رشد و پايداري راديوي ‍‍‌‌‌وبلاگستان فارسي موثر خواهد بود .
به نظر مي رسد موسيقي انتخابي براي متن برنامه و ميان برنامه ها ، همخواني چنداني با فضاي پرشور و جوان وبلاگستان ندارد و بيشتر شنونده را به ياد اولين اجراهاي راديو در زمان تاسيس آن در ايران مي اندازد و اگر زمان برنامه ها در آينده طولاني تر شود ، حتي تا حدودي كسل كننده نيز مي شود . منظور من از اين نكته انتخاب موسيقي شاد و ريتميك در برنامه ها نيست ، آنچه مد نظر من است استفاده از نواهايي است كه اگر در شنونده براي شنيدن برنامه ايجاد رغبت نمي كند ، لااقل او را از شنيدن ادامه برنامه منصرف نسازد . بخش اعظمي از زمان برنامه هم با موسيقي مي گذرد ،با توجه به زمان محدود هر برنامه (30 دقيقه ) گذاشتن بخشي از يك موسيقي هم مي تواند حق مطلب را ادا كند و زمان بالاي 2 دقيقه براي هر موسيقي برنامه را از روال مي اندازد .
نكته بعدي و در واقع مهم ترين موضوع ، چگونگي شنيدن راديو بلاگ است كه متأسفانه به سختي صورت مي پذيرد . حجم بالاي فايلها و نداشتن لينك مستقيم براي دانلود و سرعت پائين خطوط اينترنتي ايران ، عملاً شنيدن اين رسانه را براي شنوندگان داخل ايران ، غيرممكن ساخته است . پيشنهاد مي شود همچون بسياري از راديو هايي كه بر روي اينترنت پخش مي شود ، از RealPlayer استفاده شود تا دسترسي همگان به اين راديو سهل تر باشد .
مطلب ديگر چگونگي انتقال مطالب به شنونده است كه به نظر من به درستي صورت نمي گيرد ، شنونده با يك "راوي" مواجه است و نه "گوينده" . چگونگي خوانده شدن مطالب ، داستان هاي شب راديو را براي ما تداعي مي كند و فاقد آن انرژي و شوري است كه فضاي شلوغ و پرسر و صداي وبلاگشهر فارسي مي طلبد . اندكي هيجان در گفتار مي تواند خواننده را نسبت به شنيده برنامه ها راغب تر كند .
راديو بلاگ مي تواند هر هفته بخشي از وبلاگستان فارسي را زير ذره بين ببرد و با رده بندي موضوعي برنامه ها در جذب مخاطب موفق تر عمل كند. براي وبلاگهاي سياسي هم كه ممكن است اخبار يا موضوعات آنها در گذر زمان كهنه شود ، مي توان علاوه بر آن برنامه مخصوص در هر برنامه گزيده اي كوتاه و تيتروار از مطالب آنها ارائه كرد .
اخبار وبلاگشهر هم بخشي است كه مي توان به راديو بلاگ اضافه كرد ، بخش كوتاهي كه مي تواند در برگيرنده خبرها و اتفاقات ريز و درشتي باشد كه در وبلاگشهر فارسي اتفاق مي افتد .
چند نكته اي را كه در بالا آوردم صرفاً پيشنهاداتي به جهت ارتقاي كيفي برنامه هاي اين رسانه جديد وبلاگشهر است كه اميدوارم جناب بلوچ نگاهي به آنها بيندازند و به صلاحديد خودشان آنها را در برنامه هاي آينده لحاظ بفرمايند .
پايداري و پيشرفت راديو بلاگ مي تواند گام بلندي هم در جهت پايداري وبلاگشهر باشد .

هیچ نظری موجود نیست: