مهر ۰۳، ۱۳۸۴

يک عروسي و چهار تشييع جنازه

- پيرامون افتتاحيه بازيهاي زنان مسلمان

.مراسم افتتاحيه و اختتاميه در همه جشنواره ها و فستيوال ها از اهميت خاصي برخوردار است ، حال مي خواهد مربوط به يک جشنواره سينمايي باشد يا يک فستيوال ورزشي مثل المپيک . در افتتاحيه گردهمايي هاي بزرگ ورزشي مانند المپيک يا جام جهاني فوتبال که معمولا در سراسر دنيا ميليونها بيننده دارد ، کشور ميزبان با بهره گيري از هنرمندان خود در عرصه هاي نمايش ، موسيقي و هنرهاي تجسمي سعي مي کند علاوه بر معرفي فرهنگ و تاريخ خود ، با تلفيقي از هنرهاي بومي و ملي خود پيام و هدفي که آن گردهمايي ورزشي دارد را به بيننده برساند .
در ايران اما با وجود برگزاري مسابقات بين المللي متعدد ورزشي هنوز که هنوز است در برگزاري چنين مراسمي نتوانسته ايم موفق باشيم و عمده اين برنامه ها تلفيقي ناهمگون و آش شور و گاه بي نمکي است که دهها آشپز دارد و عاقبت هيچ دستاورد و پيامي هم ندارد و در برخي موارد حتي مضحک هم مي شود ، مانند بازيهايي که چند ماه پيش از سوي شهرداري تهران و در زماني که احمدي نژاد هنوز رئيس جمهور اين ملک نشده بود در تهران برگزار شد و بينندگان مراسم افتتاحيه اش را چند ساعتي پاي جعبه جادو به خنده واداشت .
البته هر از گاه استثنائاتي هم پيدا مي شود ، مانند افتتاحيه المپيک آسيايي تهران در سال 1953 ، افتتاحيه و اختتاميه مسابقات جهاني کشتي تهران در سال 2000 و ديروز هم افتتاحيه چهارمين دوره بازيهاي زنان مسلمان .
مراسم تلفيقي هنرمندانه بود از نور و موسيقي و حرکت . هادي مرزبان هنرمند با سابقه تئاتر کارگرداني هنري نمايشي را عهده دار بود که حدود 30 دقيقه از مراسم را به خود اختصاص داده بود . نمايشي که به خلقت آدمي و داستان آدم و حوا اشاره داشت و سپس به روبرو شدن انسان با نيک و بد و جنگ خير با شر و سرانجام پيروزي خوبي و نيک سرشتي . نمايش سراسر حرکات موزوني بود که دختران و پسراني که مي گويند شش ماه براي اجراي اين نمايش تمرين کرده اند، همراه با موسيقي زيباي جهانسوز فولادي و طراحي صحنه و لباس مجيد ميرفخرايي ، آن را چنان باشکوه و عالي اجرا کردند که بيننده براي لحظه اي خود را در جايي فراتر از مرزهاي ايران احساس مي کرد .
هادي مرزبان حتي براي رژه بانوان شرکت کننده در مسابقات هم برنامه ريزي کرده بود و اگر به تصاوير دقيق مي شديد مي توانستنيد او را بي سيم به دست گوشه اي از زمين مشاهده کنيد که هدايت ورزشکاران کشورهاي مختلف را به جايگاه هاي خود بر عهده دارد .
مراسم با پخش سرود "اي ايران " که با موسيقي هيجان آور تندي همراه شده بود و شادي و پايکوبي زنان کشورهاي مختلف که توي يک فضاي مه آلود که به طرز هنرمندانه اي نورپردازي ليزري مي شد به زيبايي و شکوه هر چه تمام تر به پايان رسيد .
هر چند اين مراسم هم با استانداردهاي جهاني فاصله هاي بسياري داشت اما به جرات مي توان گفت که شاهد زيباترين و بهترين مراسم افتتاحيه سالهاي اخير بوديم .
اما پخش زنده تلويزيوني مسابقات به گونه اي بود که اگر به نام بازيها توجه نمي کرديد شايد احساس مي کرديد که سيماي جمهوري اسلامي در حال پخش افتتاحيه المپيک است نه بازيهاي زنان مسلمان .
سانسورهاي ناشيانه و تصاوير تکراري که غالبا در مسابقات فوتبال شاهدش هستيم و کارگرداني تلويزيوني بد مراسم که در هنگام اجراي نمايش به پخش نماي شهر تهران و ورزشگاه از بالا مي پرداخت و همچنين پخش پيام هاي بازرگاني در هنگامي که مراسم به اوج خود مي رسيد ، طعم شيرين چنين افتتاحيه باشکوهي را به کام بيننده تلويزيوني تلخ مي کرد . دست آخر هم با بهانه قديمي " کمبود وقت " پخش زنده مراسم را قطع کردند و شاهکار خود را تکمیل تر کردند .
چنين افتتاحيه اي قطعاً طبعاتي هم خواهد داشت ، همين امروز و فرداست که روزنامه هاي ارزشي با چاپ عکس هايي از بانوان شرکت کننده و حرکات موزون نمايش فرياد " وا اسلاما " سر خواهند داد و جنجالي همچون جشن خانه سينما و جشنواره تئاتر ايران زمين بر پا خواهند کرد . حالا خوب است ديگر خاتمي رئيس جمهور نيست که "هر چه فرياد دارند بر سر او بکشند "

عکس : میلاد پیامی - فارس

گزارش های تصویری :
خبرگزاری مهر : 1 - 2 - 3 -4 -5 - 6
خبرگزاری فارس : 1 - 2
ایلنا :1 - 2
ایسنا : 1 - 2 - 3 - 4 - 5
ایسکا نیوز : 1

هیچ نظری موجود نیست: