آبان ۰۵، ۱۳۸۷

خودمان باشیم

ما ایرانیها آدم های عجیبی هستیم و ویژگی های اخلاقی پیچیده مان در دنیای مجازی پیچیده تر و البته غیر قابل پیش بینی تر شده است .اتفاقی که هفته ای پیش افتاد ،شگفتی این دنیا و البته خلقیات ما در آن را بیشتر نمایان ساخت.
در دنیای مجازی روال بر این است که آلبوم های موسیقی در کمتر از یک روز پس از پخش‌شان ، در انبوه وبلاگ ها و سایت هایی که "جدیدترین آلبوم های ایرانی و خارجی" ! را ارائه می کنند، با کیفیت عالی برای دانلود قرار داده می شود ولی این اتفاق برای اولین بار و در کمال تعجب در مورد آلبوم "یک شاخه نیلوفر "محسن چاووشی" رخ نداد و علاوه بر اینکه لینک دانلود آهنگهای این آلبوم در سایت ها قرار نگرفت، از مخاطبین هم خواسته می شد تا با خرید این اثر از "محسن" حمایت کنند ! .
این ماجرا آنقدر مهم شد که رسانه ها هم به آن پرداختند و اجماع برای خرید قانونی یک اثر موسیقی و دانلود نکردن آن سوژه مطبوعات شد .
چه خوب که دلمان برای محسن چاووشی سوخته ، چه خوب که ویژگی های مثبت اخلاقی مان یکدفعه رو آمده و تصمیم گرفته ایم از خواننده ای که آثارش سالهاست اجازه نشر نداشته اند با خرید آلبوم اوریجینالش حمایت کنیم ، اما اگر ما اینقدر خوبیم چرا 2 سال پیش فیلم خصوصی زهرا امیر ابراهیمی را با ولع تمام دانلود می کردیم و به تماشا می نشستیم ؟ اگر ما اینقدر خوبیم چرا این فیلم را به پرفروشترین اثر تصویری تاریخ ایران تبدیل کردیم ؟ گردش مالی 4 میلیارد تومانی فروش این فیلم را که یادتان نرفته ؟
آن فیلم هم روی فضای مجازی رایگان عرضه می شد ، چرا دست به دست هم ندادیم تا آن را نبینیم و دانلودش نکنیم ؟ مگر آن فیلم برای زهرا امیرابراهیمی منفعت مادی نداشت که با دانلود نکردنش چون چاووشی حمایتش کنیم ؟ قیمتش بالاتر از رقم های میلیاردی توی ذهنمان بود ، کسی می تواند آبروی یک انسان را قیمت گذاری کند ؟
بهتر است خودمان باشیم ، این ژست ها به ما نمی آید ، سابقه مان خراب تر از این حرف هاست و این کارها دردی از ما دوا نمی کند ،ما آمادگی داریم که در فروش فیلم خصوصی چهره مشهور دیگری رکودی جدید بر جای بگذاریم ،اینطور نیست ؟!

هیچ نظری موجود نیست: