مرداد ۲۴، ۱۳۸۹

مصدق؛ عامل کودتای 28 مرداد

ماهنامه "همشهری ماه" در شماره مردادماه خود و در آستانه سالروز کودتای 28 مرداد، پرونده‌ای منتشر کرده و این واقعه تاریخی را از نگاه نزدیکان آیت‌الله کاشانی مورد بررسی قرار داده است. پرونده‌ای یک طرفه که اتهام‌های زیادی را متوجه محمد مصدق کرده است و قصد دارد این را القا کند که 28 مرداد کودتا نبوده و اگر هم بوده کار خود مصدق بوده است!.
"حمید سیف زاده"، از یاران نزدیک مظفر بقایی و طرفدار سرسخت آیت‌الله کاشانی، یکی از کسانی است که در این پرونده با او گفتگو شده است. سیف‌زاده ساکن کاناداست و در کتاب تازه منتشر شده خود به نام "گواه تاریخ" این ادعاها را صریح تر مطرح‌ کرده است. بخش‌های پایانی گفتگوی سیف زاده را با همشهری ماه در زیر بخوانید:

- یعنی شما می‌خواهید بگویید که عامل کودتای 28 مرداد خود مصدق بود؟
بله قطعاً! مصدق از 25 مرداد تا 28 مرداد خودش تمام مقاومت‌ها را به نفع انگلیسی‌ها از بین برد. شواهدی در این زمینه وجود دارد که در کتاب خود ذکر کرده‌ام. مصدق به یک دیکتاتور تبدیل شده‌ بود که از قانون اساسی تجاوز کرد و شدت عمل بسیاری به خرج داد. قبلاً مصدق می‌گفت دانشجویان باید در امور سیاسی دخالت کنند و در تظاهرات شرکت‌ کنند اما بعدا بخشنامه صادر کرد که بر خلاف باورهای قبلی‌اش بود؛ مثلاً اعلام کرد که اگر کارمندان دولت در تظاهرات سیاسی دیده بشوند بازداشت شده و برای کار اجباری و انجام اعمال شاقه به وزارت کار معرفی شوند و این مطالب مغایر با آزادی‌های اساسی و سیاسی ملت آزادیخواه ایران و شعارهای ملی‌گرایانه و دموکرات او بود. من معتقدم اگر 28 مرداد یک کودتای واقعی بود، مصدق باید کشته می‌شد چون در کودتا اول شخص کشته می‌شود و اعلام وضع فوق‌العاده می‌شود، در حالی که در روز 28 مرداد خودش اعلام کرد هیچ یک از طرفداران من به خیابان نیایند.

- پس شما علاوه بر 25 مرداد، روز 28 مرداد را هم کودتا نمی‌دانید؟
بله، چون اگر یک کودتای واقعی بود کسی که رهبر ملی بوده باید در خانه محبوس شود و بماند، نه اینکه فرار کند!

- یعنی می‌گویید برنامه محاکمه و تبعید او هم صوری بوده؟!
مصدق همه برنامه‌های شخصی‌اش، استراحت و هواخوری‌اش در احمد‌آباد فراهم بود. حتی وقتی از ارنست پرون خواست که او را نجات دهد و ارنست پرون اینکار را کرد، رفت احمدآباد برای استراحت. در احمدآباد هم خودش خواست ژاندارمری از او محافظت کند.

- پذیرش این مطلب که مصدق، خود عامل کودتای 28 مرداد بوده برای مخاطب علاقه‌مند به تاریخ سخت است، قبول دارید؟
بله و سختی کار من هم به خاطر همین بوده‌ است. من 35 سال است که در رابطه با این موضع تحقیق و بررسی کرده‌ام و الان حدود 10 سال است که به این نتیجه رسیده‌ام. کار برای خودم هم سخت و باورنکردنی بود.

۲ نظر:

leila گفت...

فرا رسیدن ماه زولبیا و بامیه .بیخوابی شبانه . گرسنگی روزانه. روز شماری ماهانه پرخوری سحرانه . افطاری شاهانه . و توقع آمرزش سالانه مبارک

سین دخت گفت...

می ترسم از تاریخ
دوست ندارم بدانم خوب و بدش هم مهم نیست...