شهریور ۱۶، ۱۳۸۹

وبلاگ و مخالفانش

- به بهانه سالروز تولد اولین وبلاگ فارسی

در وبلاگستان فارسی دیگر از آن شور سالهای پیش خبری نیست اما هنوز روزنه‌ای نور بر روی ساکنان این شهر مجازی فارسی زبان می‌تابد تا آزادانه عقایدشان را بازتاب دهند، بنویسند و به این شهر زندگی بدهند و این در حالی است که مخالفان وبلاگ و وبلاگ نویسی در ایران همیشه در مقابل ساکنین وبلاگشهر حضوری تمام قد داشته‌اند.
یک دسته آنهایی هستنند که وبلاگ را دشمن زبان فارسی می‌دانند و از این نگرانند که محتوای فارسی تولید شده در وبلاگ‌ها زبان را به خطر انداخته آن را سطحی و پرغلط کنند و از این رو با کلیت وبلاگ مخالفند و این دغدغه گاهی به جاست و البته گاهی در مورد آن تندروی‌هایی هم می‌شود.
آنهایی را که وبلاگ را بی‌اثر و وجودش را در فضای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بی‌تأثیر می‌پندارد؛ دسته بعدی مخالفانند، آنها منابع رسمی رسانه‌ای را بیشتر ترجیح می‌دهند و هنوز وبلاگ را به عنوان یک رسانه نپذیرفته و اثرات ایجاد شده توسط آن را در منابع رسانه‌ای مکتوب و غیرمکتوب قویاً انکار می‌کنند.
دسته دیگر حاکمانند که انتشار آزادانه و بی‌مرز عقاید گوناگون در فضایی بدون سانسور و نشر سریع اخبار و اطلاعات امنیتشان را به خاطر انداخته و دست به مقابله زده‌اند و گواهش مسدود کردن پیاپی وبلاگ‌ها و دستگیری و اعمال فشار بر وبلاگ‌نویسان بوده است.
وبلاگ دشمن زبان نیست، از طریق وبلاگ‌‌های فارسی بود که شیوه درست نویسی در زبان فارسی اشاعه شد و فاصله گذاری و نشانه‌گذاری‌ها در متون فارسی که گاه رسانه‌های مکتوب آن را رعایت نمی‌کردند اصلاح گردید. نرم‌افزاری که امروز بسیاری از ما برای اصلاح نیم‌فاصله استفاده می‌کنیم زاده فضای مجازی است.
وبلاگ بی‌تأثیر نیست، فرهنگ ساز، جریان ساز و اثرگذار است. وقایع سال گذشته و پوششی که وبلاگ‌ها در غیاب رسانه‌های آزاد به آن دادند و تحلیل‌هایی که پس از این وقایع منتشر کردند را نمی‌توان نادیده گرفت، و این کاری بود که وبلاگ‌نویسان پیش از این هم انجام می‌دادند و عده‌ای به عمد یا سهو آن را ندیده‌اند و این در حالی است خطرات کارکردن و نوشتن در فضای مجازی بیشتر از رسانه‌های دیگر است.
وبلاگ دشمن کسی نیست، وبلاگ دشمن سانسور و محدودیت است، آنقدر بی‌مرز و آزاد است که هر حاکمیت بی‌عدالت و سرکوبگری را به وحشت می‌اندازد، وبلاگ چشیدن طعم یک فضای آزاد است، اگر برتابیده شود.

۲ نظر:

علي گفت...

سلام. وبلاگ نه دشمن زبان است نه دشمن امنيت ، نه دشمن هيچ چيز ديگر . نه تنها دشمن نيست كه صميمي ترين دوست براي همه است اما چگونه مي توان به آنها كه وبلاگ را دشمن مي پندارند گفت كه دشمنشان نيستيم؟ روز بلاگستان فارسي مبارك

صادق گفت...

با وجود این همه دشمن، واقعاً بلاگ‌نویسی این روزها خیلی سخت شده است. و باید به بلاگرهای این روزها دست مریزاد گفت :)

روز بلاگستان بر شما مبارک